Bena Tour, s.r.o.

flagflag

Typy zájezdů

Menu

ID: 622648

Lisabon, metropole na konci Evropy - letecky s výletem do Sintry

Termín: 28.09. (Pá) - 01.10. (Po) 2018

Délka pobytu: 4 dny, 3 noci

Doprava: Letecky / Praha

Strava: Snídaně

Cena: 15 990 Kč

Poloha

Jako většina evropských metropolí, býval také Lisabon typickým středověkým městem s úzkými křivolakými uličkami, do doby, než byl téměř celý srovnán se zemí ničivým zemětřesením a následnou vlnou tsunami a požárem. Země se začala třást pod hladinou oceánu ráno 1. listopadu roku 1755 na svátek Všech svatých, kdy byla většina Lisaboňanů na mši. Pod klenbou kostelů a domů jich tehdy zahynuly desítky tisíc. Jako připomínka tohoto neštěstí stojí dodnes impozantní ruiny konventu karmelitánů (Convento do Carmo), jehož gotické zdi a oblouky zůstaly zachovány, zatímco v kostelní lodi pod širým nebem raší zelená tráva. Lisabon se rozkládá především na pravém břehu řeky Tejo v jejím estuárovitém ústí do Atlantského oceánu. Proto byl první lisabonský Most 25 de Abril na paměť  Karafiátové revoluce  vybudován až v 60. letech 20. století. Slavnostně otevřen byl 6. srpna 1966 a nejprve pojmenován Ponte Salazar. Je dlouhý 2 277,64 m a v maximálním bodě vysoký 70 m. V roce 1998 Portugalci slavili 500leté výročí přelomové plavby Vasca de Gamy do Indie. Kromě velkolepého Expa 98 proběhlo i slavnostní otevření Mostu Vasco de Gama. Ten patří s délkou 17.345 m k nejdelším mostům v Evropě a výškou 155 m k nejvyšším konstrukcím v Portugalsku.

Program

1.den: odlet z Prahy, přílet do Lisabonu v dopoledních hodinách, transfer do hotelu, dle možnosti ubytování nebo uložení zavazadel do určeného prostoru. Poté se vydáme s průvodcem na  prohlídku čtvrti Bairo de Belém, odkud před pětisty lety vyplouvali portugalští mořeplavci za svými zámořskými objevy. Uvidíme památník zámořských objevů, postavený v roce 1960 k pětisetletému výročí úmrtí Jindřicha Mořeplavce, portugalského prince, který podporoval zámořské objevy, sám se ale nikdy na moře nevydal. Památník má tvar stylizované karavely, na jejíž přídi stojí princ a za ním stojí ve dvou řadách po obou stranách plachet osobnosti, které se nejvíc zasloužily o vytvoření portugalské koloniální říše. Jsou zde králové, mořeplavci, význační dobyvatelé, umělci i obyčejní námořníci. Dále navštívíme Belémskou věž, klášter sv.Jeronýma (Mosteiro dos Jerónimos) a Centro Cultural de Belém. Po přestávce na oběd  budeme pokračovat v prohlídce – most Vasca de Gamy, možnost prohlídky areálu Parque EXPO 1998, nádraží Oriente. Poté můžeme posedět u dobré kávy a ochutnat místní speciality. Večer návrat do hotelu.

2. den: po snídani následuje další prohlídka starého i nového centra Lisabonu – BAIXA – v severní části si prohlédneme náměstí Markýze Pombala, park Eduarda VII., hlavní nádraží a náměstí krále Petra IV. Projdeme se ulicemi a náměstími města z doby přestavby po zemětřesení – Obchodní náměstí s jezdeckým pomníkem krále Josefa I., uvidíme malebnou čtvrť Alfama – tzv. lisabonská „Malá Strana“, diamantový dům nebo románskou katedrálu Sé, nejstarší lisabonskou katedrálu, pocházející ze 12. století. Odpoledne pojedeme historickou tramvají č. 28. Bez jízdy tramvají nepoznáme pravou tvář Lisabonu. Jízda trvá 40 minut a bude pro každého nezapomenutelných zážitkem Večer můžeme navštívit hospůdky, kde se hraje tradiční FADO – zpěv s kytarovým doprovodem, který ztělesňuje dlouhou tradici portugalské lidové hudby a poezie - silně melancholický, emociálně zbarvený styl, připomínající blues. Rovněž tuto melodie můžeme zaslechnout při procházkách uličkami. Poté se vrátíme do hotelu.


3. den: po snídani nás čeká  celodenní výlet – pojedeme  příměstským vlakem (40 km)  do starého maurského města Sintra (UNESCO) do komplexu přírodních a historických památek. Vyjedeme místním  autobusem k Maurského hradu, kde se nám naskytne nádherný výhled do okolí a k paláci Peňa, který je směsicí stavebních slohů a stylů.  Z ochozů paláce kromě panoramatických výhledů zahlédneme i Atlantický oceán, projdeme se rozsáhlým parkem s unikátními rostlinami a dřevinami z celého světa.  Po návratu do města nás čeká ještě procházka městem a čas posedět u dobré kávy. K večeru se vrátíme do hotelu.

4. den: po snídani máme individuální volno,  transfer na letiště a odlet do Prahy (přílet v cca 15.00 hod.).

 

 

 

 

 

Ubytování

Hotel Olaias Park 4* (www.olaiasparkhotel.com) se nachází v blízkosti metra Olaias (cca 3 minuty) a nabízí úchvatný  výhled na Lisabon a řeku Tajo.  Klimatizované dvoulůžkové  pokoje s možností přistýlky jsou zařízeny dřevěným nábytkem a koberci, mají minibar, SAT TV, příslušenství, trezor, soupravu na přípravu kávy nebo čaje.  Při pobytu lze využívat venkovní bazén v klubu Olaias, který je vzdálený 100 metrů. Hotel má restauraci s výhledem na řeku Tajo a s malbami Luise Pinta Coelha, bar, obchůdky, klub zdraví s  vířivkou, saunou, tureckými lázněmi, masáže, fitness centrum.

Stravování

snídaně formou bufetu.

Cena zahrnuje

leteckou dopravu Praha – Lisabon - Praha s leteckou společností TAP Portugal včetně všech tax a emisních poplatků, přepravu zavazadel (max. 23 kg odbavené zavazadlo + max. 8 kg příruční zavazadlo),  transfer letiště-hotel a zpět, 3x ubytování v hotelu s bufetovou snídaní, odborného průvodce po celou dobu pobytu, služby dle programu bez vstupů, pojištění CK dle zákona.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu 1 €/ osoba/ noc – povinná platba na místě, vstupy do jednotlivých objektů, místní dopravu, příměstský vlak do Sintry a místní autobus v Sintře. Doporučujeme zakoupit návštěvnickou kartu „Lisboa Card“ (31,50 €/ 48 hod.; 39 €/ 72 hod.), která opravňuje držitele k volným vstupům do většiny muzeí a galerií v Lisabonu a obsahuje volnou jízdenku na městskou dopravu.

 

Zajímavosti:

Sintra

Staré maurské město SINTRA, které se rozkládá mezi vršky pohoří Serra da Sintra, bylo od nepaměti oblíbeným sídlem portugalských králů. Zalesněné rokle, bystřiny, vysoké kuželovité kónické komíny v Palácio Nacional da Sintra, pohádkový pseudo-středověký hrad Palácio de Pena, tyčící se tajemně na kopci v mlze, staré maurské opevnění lemující hřebeny pohoří, to vše přitahuje po celý rok tisíce turistů. Město bylo r. 1995 uznáno za chráněnou památkovou rezervaci UNESCO.  Nedaleko od Sintry se nachází CABO DA ROCA, nejzápadnější výběžek evropského kontinentu.

Palácio Nacional da Sintra.

Palác, který je znám také pod jménem Paco Real, t.j. královský  palác, byl postaven ve dvou fázích, a to za vlády králů Joaa I. a Manuela I. v 15. - 16. století. Gotický palác s  prvky manuelského stylu, který je dominantní stavbou centra města, vznikl na místě někdejšího maurského hradu. V  první fázi výstavby, za vlády Joaa I., vznikla začátkem 15. století centrální část paláce, asi o sto let později byla paláci přistavěna četná křídla a další přístavby. Z tohoto období pocházejí četné azulejos – nástěnné malované dlaždičky, které zdobí královskou kapli a další.

Palacio de Pena

Tento palác je směsicí různých architektonických stylů. Byl postaven v 19. století pro manžela mladé královny Marie II., Ferdinanda Saxe-Coburg-Gotha. Je podobný palácům z pohádek tisíce a jedné noci. Pruský architekt vytvořil v 19. století výstřední  romantickou stavbu v tzv. bavorsko-manuelském stylu s bohatým zdobením, věžičkami, cimbuřími aj. Interiér je ponechaný tak, jak ho opustila královská rodina po zrušení monarchie v roce 1910.  Nedaleko paláce se nachází ruiny starého  maurského hradu. Rovněž z tohoto paláce jsou nádherné výhledy.

Belem

Toto místo nesmíme vynechat. Nachází se na předměstí Lisabonu. Z dálky na sebe upozorňuje památník objevitelů, na kterém je zobrazeno množství významných postav portugalské historie. Toto místo připomíná dobu mořeplavců, ale i náměstí, na kterém je vyobrazena obří mapa světa. Směsice historických budov a velká koncentrace památek na jednom místě činí z Belému nejfotografovanější část města. Belémská věž ze začátku 16. století je jedním z nejznámějších symbolů Lisabonu. Hlavní ulice a zároveň historická tepna Rua de Belem je plná historických budov a muzeí. Další z hlavních dominant Belemu je výborně zachovalý gotický klášter Jeronymitů, kde se uvnitř nachází náhrobek světoznámého portugalského mořeplavce Vasca da Gamy (1469-1524). Dalším symbolem města je most 25. dubna, který je z Belému krásně vidět a u kterého se cestou zastavíme. Je ve výšce 70 metrů nad řekou Tejo, je dlouhý přes 2 200 metrů a v provozu je od roku 1966. Most je dvoupatrový a v prvním patře vede silnice, ve druhém patře železnice. Podobá se mostu Golden Gate v San Franciscu, neboť na stavbě obou mostů se podílela stejná firma. Nakonec musíme ochutnat vyhlášenou místní sladkost – Pasteis de Belem. Tento sladký koláček se žloutkovou náplní, který se vyrábí již 180 let,  je tak proslulý, že  na něj často stojí i fronta lidí.

Fado (česky „osud“, „úděl“) vzniklo až ve 20. letech 19. století v chudých čtvrtích Lisabonu, tematicky však navazuje na slavnou minulost Portugalska, vyjadřuje touhu po nenávratných dobách, kdy Portugalcům patřila velká část světa, kdy z ústí řeky Tejo vyplouvaly celé tucty lodí na objevitelské cesty. Melancholie zašlé slávy je pro Portugalsko typická dodnes. V očích Portugalců je stále ještě možno postřehnout jiskru hrdosti na jejich národ, který v minulosti tolik dokázal, ale také stín smutku nad tím, co nelze vrátit zpět. Dalšími náměty fada jsou nešťastná láska, sociální nespravedlnost, moře – a osud všeobecně.

Co bychom neměli v Lisabonu vynechat je jízda legendární žlutou tramvají číslo 28 ze třicátých let. Proveze nás nejlepšími oblastmi Lisabonu. Začíná ve čtvrti Baixa, která je typická svými pravoúhlými ulicemi, pokračuje  na vrchol nejvyššího kopce do oblasti Graca s nádhernou vyhlídkou na město do nejstarší části Lisabonu. Starobylá Alfama si dodnes uchovala svůj aristokratický nádech. Bývalý královský palác Castelo de Säo  Jorge stejně jako úzké strmé uličky s balkony ověšenými čerstvě vypraným prádlem na nás udělají velký dojem. Tramvaj pokračuje na západ do čtvrti Estrela a končí v Campo de Ourique.

Co bychom měli ochutnat - nejznámější sladkostí jsou pastéis de nata - košíčky z křupavého těsta plněné krémem podobným pudingu. Dále morangoshku - koktejl z rozmačkaných jahod a černé vodky. Rovněž tak tzv. nápoj lásky - likér z Cherry Giginho, který se servíruje v čokoládových šálcích s kuličkou višně. Milovníci piva jistě ochutnají místní mok. Portugalci mají dvě hlavní značky: SuperBocka Sagres, na které jsou hodně pyšní.

Kuriozity - Lisabonu je nejmenší obchod s knihami na světě. Na čtyřech metrech čtverečních je neuvěřitelných tři tisíce knih. Najdeme zde také nemocnici pro panenky - dokážou zde opravit i panenky, které jsou staré i 200 let. Pro milovníky knih je zde nejstarší knihkupectví na světě, které funguje již 287 let.

28.09. (Pá) - 01.10. (Po) 2018 - 4 dny, 3 nociStravováníDopravaSlevaCenaCeník
Cena za dospělou osobu ve dvoulůžkovém pokoji
Snídaně
Letecky/Praha
-15 990 Kč
Vybrat termín
Cena zájezdu, popř. souhrnná cena zájezdu bude sdělena našimi pracovníky a bude uvedena ve smlouvě o zájezdu /potvrzení o zájezdu.
Informace o zájezdu
ZeměPortugalsko
MístoLisabon
HotelLisabon, metropole na konci Evropy - letecky s výletem do Sintry
Cena za dospělou osobu ve dvoulůžkovém pokoji
Termín28.09.2018 - 01.10.2018
DopravaLetecky
Odletové/odjezdové místoPraha
StravováníSnídaně
Objednavatel:
Jméno *:
Příjmení *:
E-mail *:
Telefon *:
Ulice:
Město:
Psč:
Poznámka :
Máte-li uživatelský účet, Přihlašte se
Chcete-li vytvořit uživatelský účet, Registrujte se

Povinné údaje jsou označeny *
Prosím vyplňte povinné údaje (označené *)
E-mailová adresa není správná!
Pro odeslání objednávky, musíte souhlasit se všeobecnými podmínkami
Pořádající CK: Bena Tour, s.r.o. IČO: 25709992
Přihlášení
TripAdvisor

Hodnocení a recenze hotelů zajišťuje TripAdvisor, © TripAdvisor
Icons provided by Flaticon

Vytvářím objednávku...